Penzijní připojištění se státním příspěvkem

 

Úvod
Kdo jsem
Novinky
Produkty
Legislativa
Historie
Výklad pojmů
Zprávy z tisku
Kontakt

 

 

Penzijní  připojištění se státním příspěvkem - je produkt, který má být kromě penze od státu a životního pojištění jedním ze třech základních pilířů, které budou tvořit příjmy občana po jeho odchodu do penze. V rámci penzijního připojištění rozlišujeme několik druhů penzí a to: starobní penze, která je podmíněna minimální dobou placení 5 let a dovršením 60 let věku; invalidní penze, která je podmíněna minimální dobou placení 3 roky a přiznáním plného invalidního důchodu z důchodového pojištění; výsluhová penze, která je podmíněna minimální dobou placení 15 let; a pozůstalostní penze, která je podmíněna minimální dobou placení 3 roky a na která je vyplácena oprávněným osobám - doba výplaty této penze je od 1 do 15 let. Kromě výše uvedených druhů penzí může účastník požádat na místo pravidelných výplat penze o jednorázové vyrovnání. 

Státní příspěvek je poskytován pouze na příspěvek účastníka penzijního připojištění a nevztahuje se na žádné ostatní příspěvky např. od zaměstnavatele. Výše státního příspěvku se odvíjí od výše příspěvku účastníka a to podle následující tabulky:

měsíční příspěvek účastníka v Kč

výše příspěvku účastníka

100

150

200

250

300

350

400

450

500 a více

státní příspěvek

50

70

90

105

120

130

140

145

150

Daňové úspory zaměstnanců - zákon o dani z příjmu v současné době umožňuje odečíst od základu daně účastníkem zaplacené příspěvky na penzijní připojištění a to o částku převyšující 6.000,- Kč ročně, maximálně o 12.000,- za zdaňovací období. Přeloženo do srozumitelného jazyka to znamená, že účastník může odečíst o základu daně částku, kterou vypočteme, když od celkové zaplacené částky účastníkem odečteme 6.000,-Kč. Pokud tato vypočtená částka převyšuje 12.000,-Kč, je možno od základu daně odečíst maximálně 12.000,- Kč. Optimální částka z hlediska daňové úspory tak činí měsíčně 1.500,-Kč. Další významnou skutečností je to, že příspěvek zaměstnavatele se do výše 5% hrubé mzdy zaměstnanci nezdaňuje.

Daňové výhody zaměstnavatelů jsou dvě. Předně zaměstnavatel z takto zaměstnancům poskytnutých finančních prostředků neodvádí zdravotní a sociální pojištění, což podle současných předpisů znamená významnou úsporu firemních financí. Druhou významnou skutečností je to, že pro zaměstnavatele znamenají takto zaplacené příspěvky zaměstnancům na jejich soukromé penzijní připojištění daňově uznatelný náklad a to do výše 3% hrubé mzdy zaměstnance.